Kanał Rss
Content
Aktorzy z zespołem Downa i autyzmem wcielają się w rolę mitycznych stworzeń
24 września 2019

florida-state-university-86197_640Teatr 21 przygotowuje wyjątkowy spektakl dla uczniów klas I-III pt. „Trolle”. Aktorzy tej warszawskiej grupy teatralnej, czyli osoby z zespołem Downa i autyzmem mają możliwość wciel się w rolę mitycznych stworzeń, które postanawiają odwiedzić uczniów w ich szkolnych klasach. 

Pierwsze spektakle dla dzieci odbędą się w Szkole Podstawowej nr 373 im. Jana Paderewskiego w Warszawie już 26 i 27 września 2019 roku oraz na konferencji „Szkoła oswajania” w dniach 28 i 29 września. Spektakl noszący tytuł „Trolle” jest zadedykowany najmłodszym uczniom. To zdarzenie teatralne zaprojektowane do grania w zwykłej, szkolnej klasie.  

To nie przypadek, że wybraliśmy szkoły. To nasza bardzo świadoma decyzja. Jestem zdania, że przestrzeń szkoły potrzebuje dzisiaj artystów, w tym aktorów Teatru 21 – z ich wyobraźnią, kreatywnością, odwagą, z dodatkowym chromosomem. Szkoła to przestrzeń, w której porządek, relacje, posłuszeństwo ustawione są symbolicznie w rzędy ławek i krzeseł. Dla nas szkoła to przestrzeń wspólna, pole relacji, spotkań z innymi. Chcemy (przynajmniej na chwilę) ten system nieco przemeblować, przewietrzyć. Pragniemy powołać sytuację, która pokaże, jaki potencjał kryje w sobie klasa rozumiana zarówno jako grupa młodych ludzi jak i przestrzeń – mówi przed premierą Justyna Sobczyk – reżyserka spektaklu oraz dyrektor artystyczna Teatru 21. Teatr ten od wielu lat pracuje na scenie z kontrowersyjnymi obrazami. W cyklu działań pod hasłem „GAP SIĘ!” pojawią się m.in. wykłady, warsztaty, próby otwarte, pokazy performansów, wystawy.  

Po każdym spektaklu mają odbyć się różne zajęcia dla uczniów, które prowadzone będą przez pedagogów teatru oraz aktorów Teatru 21. Celem takich zajęć ma być zebranie doświadczeń, emocji i myśli, które towarzyszą niecodziennemu, magicznemu spotkaniu jakim jest spotkanie z trollami. Trollowanie rozumiemy jako zabawę porządkiem, który nierzadko unieruchamia. Zależy nam na tym, żeby zarówno uczniowie jak i nauczyciele nie zamknęli się w klasie i w sobie – dodaje reżyserka spektaklu. 

Spektakl „Trolle” powstał w ramach nowego sezonu Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej: Downtown zatytułowanego „GAP SIĘ!”. Trolle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz m.st. Warszawy oraz wsparte przez Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS. 

Spektakl dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej pt. „Trolle” powstał w ramach sezonu GAP SIĘ! Wszystkie chętne szkoły, które chciałyby gościć u siebie spektakl „Trolle” zachęcamy do kontaktu na adres szkoly@teatr21.pl. Szczegóły programu „GAP SIĘ!” już wkrótce na stronie internetowej http://teatr21.pl 

 Janusz Pień

 

 

Reklama

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: