Kanał Rss
Content
Kupimy 130 elektrycznych Solarisów!
29 lipca 2019

night-858546_640Za blisko 400mln zł Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zakupiły 130 przegubowych elektrobusów Solaris. Jest to największy dotychczas kontrakt na bezemisyjne autobusy w Europie. Przegubowe Urbino 18 electric będą dostarczane do stolicy Polski w 2020 roku. Jak do tej pory, zostały one zamówione przez aż 60 miast w 17 państwach. Mogą pochwalić się naprawdę dobrym wynikiem, gdyż do 2011 roku przejechały już ponad 14 mln kilometrów. 

 „Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy” – powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. Całe 130 przegubowych elektrycznych Urbino dla MZA będzie wyposażonych w baterie typu Solaris High Power, które mają pojemność 150kWh. Energia elektryczna będzie w nich uzupełniana poprzez ładowarki zajezdniowe typu plug-in jak i za pomocą pantografów. Warto zaznaczyć, że stacje szybkiego ładowania  (z mocą ponad 400 kW) umieszczone zostaną w różnych punktach miasta, co z pewnością ułatwi korzystanie z pojazdów. Budowa infrastruktury jest przedmiotem odrębnego postępowania przetargowego. Jednostką napędową warszawskich elektrycznych przegubowców ma być oś z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 110 kW każdy. Mimo tego, że autobusy elektryczne są znacznie tańsze w eksploatacji niż pojazdy spalinowe, dodatkowo w pojazdach dla MZA zastosowano przetwornicę napięcia silnika trakcyjnego, wykonaną w technologii SiC, co dodatkowo wpłynie na obniżenie zużycia energii. Warszawski przetarg miało możemy nazwać rekordowym.  

Warszawski przetarg to kolejny z serii „rekordowych” kontraktów, które w ostatnim czasie otrzymał Solaris. 

Na początku lipca firma podała, że dostarczy do 250 autobusów elektrycznych mediolańskiemu przewoźnikowi ATM Milano, a łączna wartość umowy ramowej może wynieść ponad 192 mln euro (819 mln zł). 

 Janusz Pień

Reklama

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: