Kanał Rss
Content
Piękna biała sierść
1 września 2020

Koty z piękną, białą sierścią często zwracają naszą uwagę. Opieka jednak nad takim zwierzakiem i jego śnieżnobiałym futrem nie jest wcale taka prosta, a samo zwierzę nie da rady samemu o nie zadbać. Z pomocą przychodzi kilka porad i ciekawych sposobów, które pozwolą utrzymać zwierzę w czystości.

Warto zacząć od tego, że biały kolor futra kota nie jest wcale tak naprawdę kolorem – biały kolor to po prostu brak koloru, ponieważ takie koty nie mają w sierści żadnego barwnika. Oprócz takich przypadków bywają również albinosy, które zwykle są bardziej podatne na choroby związane z tą przypadłością. Jednym z przykładów może być fakt, że większość głuchych kotów jest biała, a najczęściej na brak słuchu są narażone koty z białym futrem i niebieskimi oczami. Bywają również przypadki, gdy białe koty mają różnokolorowe oczy, wtedy zdarza się, że nie słyszą na jedno ucho (zwykle to po stronie niebieskiego oka), ale nie jest to wcale zasadą. O skórę takiego kota trzeba również bardzo dbać, często nakładać krem w filtrem na wrażliwe i czułe miejsca zwierzęcia (uszy, nos i oczy), aby nie doszło do uszkodzeń czy poparzeń skóry.

Kocia sierść często jest podatna na ubrudzenia, a już na pewno, gdy jest długa i biała. Futro może się ubrudzić podczas korzystania z kuwety, podczas jedzenia karmy, od kurzu czy nawet tulenia się do pomalowanej podkładem twarzy właścicielki. Bardzo ważne jest, aby dbać o takie futro i często je czyścić, ponieważ plamy mogą się utrwalić i nie będzie wyglądało ono zbyt dobrze. Na szczęście na rynku jest bardzo dużo specjalnych szamponów i specyfików dla kotów z białym futrem, niektóre optycznie je wybielają i nadają blasku. Przykładem może być szampon rozjaśniający dla kotów Bio-Groom Purrfect White, lub Wildwash Pet Purrfect cat. W internecie można znaleźć również kilka płukanek których stosują ludzie, jednak z nimi trzeba bardziej uważać i nie trzymać na futrze zwierzaka zbyt długo, ponieważ mogą one zmatowić sierść i pogorszyć jej kondycję. Nakładając wszelkie specyfiki na sierść zwierzęcia powinno się stosować do uwag producenta, ponieważ niektóre olejki czy szampony mogą mieć różne kolory, przez które możemy przypadkowo zabarwić futro naszego kota. W takim przypadku najlepiej jest zrobić test na niewielkim fragmencie sierści, aby mieć pewność, że nie zżółknie ani nie zszarzeje.

Jeżeli kąpiel jednak nie spełni swojej roli, zalecane jest używanie ściereczek z mikrofibry, ponieważ bardzo dobrze radzą sobie ze ściąganiem zabrudzeń z białej sierści. Do tego kot będzie spokojniejszy i zrelaksowany, ponieważ głaskanie go ściereczką będzie dla niego przyjemniejsze od kąpieli. Jest to bardzo dobry sposób by pozbyć się plam po moczu czy karmie. Oczywiście nie możemy też zapominać by kota wyczesywać – w taki sposób najłatwiej będzie pozbyć się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Warto zainwestować również w odpowiedni wkład do kuwety, który będzie bardzo chłonny i nie będzie przyczepiał się do łapek, co pomoże zachować czystość zwierzęcia.

Reklama

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: