Kanał Rss
Content
W trosce o pupila
27 marca 2019

pet_care_logoWywiad z właścicielką Przychodni Weterynaryjnej PetCare Niną Stępień oraz zoofizjoterapeutą Patrycją Więckowska – Kusztelak.

 Redakcja: Skąd pomysł na taką firmę?

Nina Stępień: Zwierzęta były w moim życiu od zawsze, a swojego psa Kluska staram się otaczać możliwie najlepszą opieką. Odwiedzając istniejące w Warszawie lecznice dla zwierząt zauważyłam, że brakuje nowoczesnego miejsca oferującego kompleksowe usługi. Dostawałam również sygnały od znajomych osób, które miały podobne spostrzeżenia i potrzeby. Oferujemy kompleksową opiekę weterynaryjną, zoofizjoterapię, usługi pielęgnacyjne w naszym gabinecie kosmetycznym, porady żywieniowe oraz szkolenia dla psów i kotów prowadzone przez naszego zoopsychologa. Prowadzimy również sklep w tej samej lokalizacji oferujący szeroką gamę najwyższej klasy produktów dla psów i kotów.

Redakcja: Jaki jest cel PetCare?

Nina Stępień: Naszą misją jest przede wszystkim leczenie zwierząt oraz edukacja ich właścicieli. Mamy w planach organizację wykładów i spotkań dla naszych klientów w dziedzinach takich jak: pierwsza pomoc przedweterynaryjna, żywienie, bezpieczne podróżowanie ze zwierzętami, różnorodne formy wspólnego spędzania czasu, sporty kynologiczne i wiele innych. Jesteśmy zgranym, energicznym zespołem złożonym z ludzi, którzy podchodzą z pasją do swojej pracy. Prowadzimy również fundację o tej samej nazwie, która wzięła pod swoją opiekę zwierzęta osób bezdomnych.

Redakcja: Czym jest zoofizjoterapia?

Patrycja Więckowska – Kusztelak: Zoofizjoterapia nie jest niczym innym jak rehabilitacją naszych podopiecznych po zabiegach ortopedycznych, neurologicznych jak i przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Rehabilitacja zwierząt jest coraz częściej stosowaną formą leczenia bólu i rekonwalescencji pozabiegowej.

Redakcja: Jakie są metody rehabilitacji zwierząt?

Patrycja Więckowska – Kusztelak: W zoofizjoterapii wykorzystujemy zarówno metody fizykalne jaki i manualne. Plan rehabilitacji jest ustalany indywidualnie pod każdego pacjenta.

Do metod fizykalnych zaliczamy:

  • Laseroterapię – metoda ta wykorzystuje bezpośrednie działanie promieniowania laserowego na procesy tkankowe bez ich uszkadzania. Skutecznie działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, regeneracyjnie, przeciwkrwotocznie oraz rozkurczowo.

 

  • Magnetoterapię – w przeciwieństwie do metod konwencjonalnych fizykoterapii, umożliwia głębokie, a nie wyłącznie powierzchniowe oddziaływanie na organizm. Co więcej, jest to praktycznie jedyna metoda wskazana i zalecana do stosowania przy ostrych stanach zapalnych. Terapia polem magnetycznym jest bezpieczna i może stanowić samodzielną metodę lub mieć istotne znaczenie w procesie kompleksowego leczenia.
    Magnetoterapia to zabieg polegający na zastosowaniu wolnozmiennego pola magnetycznego, które prowadzi do normalizacji elektrycznego potencjału spoczynkowego błony komórkowej i polepszenia dynamiki jonów przemieszczających się przez nią.  Powoduje również poprawę wykorzystania tlenu przez komórkę i zwiększenie przemiany energii.

 

  • Elektroterapię – do celów leczniczych stosuje się bodźce elektryczne. Elektryczna stymulacja bezpośrednio blokuje przekazywanie sygnałów bólowych wzdłuż nerwów. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu zespołów bólowych mięśni, zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, nerwobólów.

Z metod manualnych najczęściej stosowane są:

  • Masaż – obejmuje systematyczne głaskanie, rozcieranie i ugniatanie ciała. Masaż oddziałuje na cały organizm, przejawia się to zwiększonym przepływem krwi, chłonki i płynu międzykomórkowego. Masaż pomaga w likwidacji obrzęków, zmiękcza blizny i zrosty, poprawia sprężystość tkanek. Zwiększa zakres ruchomości w stawach. Poprawiając ukrwienie tkanek i zmniejszając napięcie mięśni, masaż działa również przeciwbólowo. Techniki dostosowane są do potrzeb masowanego psa.

 

  • Kinezyterapia – Leczenie ruchem. Ruch jest niezastąpiony w przywracaniu utraconej sprawności, ale także w rozwoju i zapobieganiu wielu schorzeniom. Dzięki ćwiczeniom można kształtować, podtrzymywać lub zwiększać ruchomość w stawach, siłę mięśni i ich wytrzymałość, moc, wydolność, koordynację i równowagę. Ćwiczenia fizyczne mają bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji.

 

  • Taping – do jego wykonania używa się plastrów elastycznych i nieelastycznych. Każdy z nich ma inne zastosowanie. Taśmy elastyczne zakłada się w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, usunięcia obrzęku, polepszenia funkcjonowania mięśni i stawów oraz zwiększenia przepływu krwi. Taśmy nieelastyczne pełnią funkcję stabilizującą.

 

Reklama

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: